Jei vasarą planuojate keliauti po Europą, galite būti ramūs – dializės paslaugos Jums bus suteiktos ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Jei esate apdraustas valstybiniu sveikatos draudimu, už šias paslaugas mokėti neturėsite. Tik prieš vykdami į kitą šalį būtinai susitarkite dėl šių paslaugų.

Taip, jau galima pradėti tyrinėti Europos žemėlapį ar skaityti kelionių agentūrų pasiūlymus – atostogų sezonas prasideda. Vadovaujantis Europos Sąjungos (ES) teisės aktais, vienoje ES ar Europos Ekonominės Erdvės (EEE) šalyje valstybiniu sveikatos draudimu apdrausti asmenys, laikinai nuvykę į bet kurią kitą ES ar EEE šalį, turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, o išlaidas už jas kompensuoja valstybinis sveikatos draudimas. Ši tvarka galioja ir Šveicarijoje bei Jungtinėje Karalystėje (JK).

Tik daugeliui kyla klausimas – ar dializė yra tarp šių būtinų medicinos paslaugų?

Už dializės paslaugas ES, EE šalyse ir JK apdraustiems Lietuvos piliečiams mokėti nereikia

„Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėje informacija apie dializės paslaugas netgi išskirta: „Paslaugos sergantiesiems lėtinėmis ligomis teikiamos tik išimties atvejais, kai pacientui būtina nuolatinė priežiūra (pvz., dializės paslaugos). Jei žinote, kad Jums reikės dializės paslaugos arba deguonies terapijos, pasirūpinkite tuo prieš išvykdami iš savo šalies. Likus 2–3 savaitėms iki kelionės, kreipkitės į šalies, į kurią vykstate, atsakingą sveikatos draudimo instituciją ar gydymo įstaigą ir susitarkite dėl Jums reikalingo gydymo. Būtinai išsiaiškinkite, ar ta gydymo įstaiga priima pacientus su Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK) ir kokius dokumentus (išrašus iš medicininių dokumentų, išverstus į atitinkamos šalies kalbą, tyrimų rezultatus ir pan.) privalote turėti kreipdamiesi dėl dializės arba deguonies terapijos paslaugų“, – atkreipia keliautojų dėmesį Neringa Šafranavičienė, Valstybinės ligonių kasos Tarptautinių reikalų skyriaus patarėja.

Lietuvių atostogų maršrutai dažnai veda į Jungtinę Karalystę (JK), tad sulaukėme ne vieno klausimo – o kokia situacija su dializės paslaugomis šioje šalyje, kai ji jau nebėra ES narė.

„Jungtinėje Karalystėje po išstojimo iš ES taikomi socialinės apsaugos sistemas koordinuojantys reglamentai, vadovaujantis Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos susitarimo ir ES-JK prekybos ir bendradarbiavimo susitarimo (socialinės apsaugos koordinavimo protokolo) nuostatomis. Dializės paslaugos pagal reglamentus buvo teikiamos ir kompensuojamos kaip būtinoji medicinos pagalba, suteikta su ESDK. Taigi, jeigu mūsų apdraustasis keipsis dėl dializės paslaugų į JK gydymo įstaigą, kuri teikia tokias paslaugas kitų ES šalių apdraustiesiems su ESDK (ir kuri sutiko priimti pacientą – nes dėl dializės paslaugų gavimo būtinas išankstinis susitarimas su konkrečia gydymo įstaiga), mokėti nereikėtų“, –komentuoja situaciją N. Šafranavičienė.

Kelionei derėtų ruoštis iš anksto

Ar visi, kuriems atliekama hemodializė, gali keliauti ir kaip reikėtų pasiruošti kelionei? Apie tai kalbamės su gydytoja Sigita Kazakevičienė, „B. Braun Avitum“ Vilniaus regiono vadove.

„Žinoma, sergantieji terminaliniu inkstų nepakankamu gali keliauti. Tik prieš planuojant kelionę reikėtų pasitarti su Jūsų gydytoju, ar esate pakankamai sveiki, kad galėtumėte leistis į kelionę, kokių atsargumo priemonių imtis kelionės metu, kokiais medikamentais pasirūpinti“, – patarė S. Kazakevičienė.

Pasak pašnekovės, nusprendę, kur norite vykti, iš pradžių turėtumėte išsiaiškinti, ar šalia vietos, kurioje planuojate apsistoti, yra dializės klinika, ar bus patogu į ją atvykti. Jei taip, tada derėtų iš anksto susisiekti su ta klinika, išsiaiškinti, ar būsite priimti ir kokiomis sąlygomis, ar nereikės papildomai mokėti už paslaugas, kokius dokumentus reikia pateikti ir pan. Kartais yra prašoma pateikti papildomus tyrimus (pavyzdžiui, pasėlius). Kai kurie dializės centrai organizuoja transportavimą iš viešbučio į dializė kliniką.

Jei Lietuvoje dializė Jums atliekama centre, kuris priklauso pasauliniam tinklui, geriausiai būtų kreiptis į jo dializės klinikas, nes tokiu atveju Jus prižiūrintys specialistai galės tarpininkauti dėl Jūsų priėmimo, būsite tikras, kad gausite tokias pačias paslaugas kaip ir Lietuvoje.

Straipsnis publikuotas Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ informaciniame biuletenyje pacientams ir jų artimiesiems „Nefro Info“, 2022 m. Nr. 2. Visą leidinį galite skaityti donoras.lt svetainėje.