Medicinos darbuotojų diena – kartu ir puiki proga prisiminti, kokia svarbi ir prasminga ši profesija, ir pasidžiaugti, kad mūsų klinikose dirba profesionalūs, savo darbui atsidavę gydytojai, slaugytojos, slaugytojų padėjėjai, medicininės technikos inžinieriai.
Kasdienis rūpestis pacientais ir yra mūsų kasdienio darbo prasmė ir tikslas.
Didžiausias pasiekimas dializės klinikose dirbančių medikų veikloje – kiek galima geresnė pacientų savijauta ar sėkminga inkstų transplantacija. 2023 metais inkstai transplantuoti net 21 „B. Braun“ klinikų pacientui – tai sudaro penktadalį visų Lietuvoje 2023 metais atliktų transplantacijų! Per tris pirmus 2024 metų mėnesius inkstų transplantacijos operacijos atliktos jau šešiems „B. Braun“ klinikų pacientams.
Kelias iki transplantacijos reikalauja daug medikų ir paciento pastangų
„Parengti pacientą transplantacijai – tai ilgas kelias, kuriuo drauge eina pacientas ir medikai. Šis kelias prasideda pacientui apsisprendus transplantacijai, o medikams patvirtinus, kad pacientas gali būti įtrauktas į inksto laukiančių recipientų sąrašą ir tam nėra jokių medicininių prieštaravimų. Toliau šis kelias reikalauja daug bendrų abiejų pusių pastangų“, – sako UAB „B. Braun Avitum“ direktorė Rasa Narkienė.
Pasak pašnekovės, dializės klinikose transplantacijos laukiantys pacientai stebimi ir dializuojami iki kvietimo tranplantacijai. Tai yra didžiulis darbas. Nors tyrimai atliekami visiems dializuojamiems pacientams, besiruošiantiems transplantacijai jų reikia dar daugiau, tenka nuolat stebėti būklę, vertinti įvairius sveikatos parametrus ir net nedidelius jų pokyčius, taip pat periodiškai informaciją siųsti Nacionaliniam organų transplantacijos biurui. Tam, kad sulaukęs lemtingo skambučio, pacientas galėtų ramiai vykti transplantacijai, tikėdamasis, kad po specifinių priešoperacinių tyrimų, transplantacijos operacija bus sėkmingai atlikta.
Kuriam laikui sustabdyti šį procesą, ilgesniam ar trumpesniam laikui būti išbrauktam iš recipientų sąrašo, gali ne viena indikacija. Dažniausiai pasitaikančios priežastys: pakilusi paciento temperatūra, tam tikri geriami vaistai, reikalinga operacija, užklupęs gripas ar kitas negalavimas.
„Pacientas ir pats turi atidžiai stebėti savo savijautą, pajutęs kažkokius neįprastus simptomus nedelsdamas pranešti apie juos gydytojui. Laukiant transplantacijos reikia daugiau dėmesio skirti savo sveikatai, pavyzdžiui, per gripo epidemiją labiau pasisaugoti, neiti į žmonių susibūrimo vietas, siekiant išvengti virusinės infekcijos ir pan. Esant net menkiems negalavimams transplantacija nusikels, kelionė iki jos tęsis toliau, abiem – ir gydytojui, ir pacientui.
Šiuo metu „B. Braun“ klinikose dializuojame 24 pacientus, laukiančius inksto transplantacijos. Džiaugiamės, kai transplantacijos sėkmingos, tačiau, būna, kad dėl kokių nors priežasčių transplantuotą inkstą organizmas atmeta, ir po kelerių ar keliolikos metų žmogui vėl prireikia dializių. Kai pacientai sugrįžta pas savo gydytojus į „B. Braun“ klinikas, tai vertiname kaip didžiulį pasitikėjimą mūsų specialistais ir vėl lydime pacientą jo kelyje su lėtine inkstų liga.
Iškilus klausimams dėl inkstų transplantacijos galimybių, rizikų, alternatyvių pakaitinės inkstų terapijos būdų, visuomet klauskite savo nefrologo.