Atliekant dializę labai svarbu tiksliai žinoti mūsų pacientų sveikatos būklę, kurią padeda įvertinti kokybiški kraujo tyrimai. Juos atlieka patikimas mūsų partneris – medicininių tyrimų laboratorijų tinklas „Medicina practica“.
PER PUSĘ TŪKSTANČIO SKIRTINGŲ TYRIMŲ
Kuo pažangesni laboratoriniai tyrimai, tuo didesnės galimybės ne tik anksti diagnozuoti sudėtingiausias ligas, bet ir tiksliai kontroliuoti gydymą. Todėl laboratorijos modernumas ir jos darbuotojų profesionalumas – ypač svarbu rūpinantis žmonių sveikata.
„Medicina practica“ tinklo laboratorijose atliekama apie pusę tūkstančio skirtingų kraujo ir šlapimo tyrimų. Jų paletė labai didelė: biocheminiai, bendrieji, kraujo krešėjimo, hormonų, vėžio žymenų, imunofermentiniai, infekcinių sukėlėjų DNR, alergenų, padidėjusio jautrumo maistui, onkocitologiniai, genetiniai, mikrobiologiniai tyrimai.
Be to, parengtos ir specialios programos, sudarytos iš plataus spektro tyrimų kompleksų. Tai leidžia itin išsamiai įvertinti organizmo būklę. Pagal reikiamą programą dažniausiai ištiriama tik kartą paėmus kraujo.
KĄ DAŽNIAUSIAI IŠTIRIA
Pasak „Medicina practica“ tinklo laboratorinės medicinos gydytojo dr. Valdo Banio, yra du pagrindiniai atrankiniai tyrimai: „Vienas jų – populiarusis bendras kraujo tyrimas. Tai atskaitos taškas įvertinant sveikatos pokyčius. Šis tyrimas parodo daug kraujo sudėties parametrų: leukocitus, hemoglobiną, eritrocitus, trombocitus, limfocitus ir kt. Jų pokyčiai įspėja apie įvairias infekcijas, uždegimus, lėtines ligas. Taip pat daug informacijos apie sveikatą pasako bendras šlapimo tyrimas.“
Gydytojo pastebėjimu, populiaru, pavyzdžiui, tirti tirotropino kiekį, nes jis pirmas išduoda skydliaukės sutrikimus. Gliukozės tyrimas signalizuoja apie cukrinį diabetą. Patariama įvertinti ir kalio, kuris labai reikalingas širdžiai, kiekį.
„Taip pat dažnai tiriami kepenų fermentai, galintys informuoti apie šio gyvybiškai svarbaus organo pažeidimus. Gydytojai atsiunčia savo pacientus išsitirti, ar netrūksta vitamino D, nes tamsiuoju metų laiku lietuvių organizmuose jo dažnai stinga. COVID-19 pandemija išpopuliarino infekcinių ligų, jų sukėlėjų tyrimus, tad dabar kur kas dažniau juos atliekame, ieškome ir kitų virusų“, – apie populiariausius tyrimus pasakojo V. Banys.
Kokie kraujo tyrimai periodiškai būtini dializuojamiems pacientams – tai labai tiksliai nurodyta sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
GALIMA KREIPTIS SAVARANKIŠKAI
Pasak gydytojo, apie trečdalis visų tyrimų atliekama, kai žmonės patys kreipiasi į laboratoriją – savo iniciatyva ar medikų paraginti. Savo sveikata besirūpinantys žmonės dažniausiai žino, kokius tyrimus norėtų atlikti, o jei nėra tvirtai apsisprendę – gali pasikonsultuoti su gydytojais arba rinktis specialiai sudarytas programas.
„Bent kartą metuose rekomenduočiau pasidaryti kelis pagrindinius atrankinius tyrimus, nes jie arba patvirtins, kad esate sveiki ir toliau galėsite būti ramūs, arba padės sugriebti ligą pačioje jos pradžioje“, – patarė V. Banys.
PELNĖ MEDIKŲ IR PACIENTŲ PASITIKĖJIMĄ
Pirmoji Lietuvoje privati „Medicina practica“ laboratorija per daugiau nei 20 metų sukūrė vieną pažangiausių medicinos laboratorinių tyrimų tinklų Baltijos regione. Dabar trylikoje mūsų šalies miestų veikia 33 padaliniai.
Naujausios technologijos, tikslumas, darbuotojų profesionalumas ir dėmesys kiekvienam klientui – tokie atsiliepimai lydi jos veiklą.
„Medicina practica“ laboratorijoje tyrimus atlieka per 200 valstybinių, privačių gydymo įstaigų ir šimtai tūkstančių žmonių. Nuolat tobulinama darbuotojų aukšta kvalifikacija ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. „Medicina practica“ tinklo Centrinė laboratorija, įsikūrusi Griniaus g. 2 Kaune, yra akredituota standarto LST EN 15189:2013 atitikčiai.
Bendradarbiaujama su didžiosiomis Lietuvos – Santaros, Kauno – klinikomis, taip pat – su JAV, Vokietijos, Slovakijos, Latvijos, Lenkijos ir kitų šalių medicininių tyrimų laboratorijomis. „Medicina practica“ laboratorijoje atliekami ir medicinos mokslo darbai.
„Medicina practica“ laboratorijos archyvo nuotraukose – laboratorijų vaizdai ir dr. V. Banys.