Besidializuojantys pacientai žino, kad kiekvieną kartą atvykus dializei jiems matuojama temperatūra, kraujospūdis, svoris, kartą per mėnesį atliekami kraujo tyrimai, o kartą per metus – instrumentiniai tyrimai, numatyti dializės normoje.
Kodėl tai daroma ir kokia iš to nauda pacientui?
„Mums svarbu, kaip jaučiasi mūsų pacientai, todėl ne tik siekiame atitikti visus reikalavimus, bet kaskart įvertiname atvykusių į dializę savijautą, išklausome jų nusiskundimus“, – sako „B. Braun“ klinikų tinklo Lietuvoje vyriausioji nefrologė Gintarė Petrauskaitė.
Kraujo tyrimai – kiekvieną mėnesį
Kas mėnesį atliekami kraujo tyrimai reglamentuoti Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, jų rezultatus vertina, gydymą skiria gydytojas nefrologas. Pagal šiuos laboratorinius tyrimus ne tik vertinama dializės kokybė, bet ir koreguojami dializės parametrai, pacientui rekomenduojama dieta, gali būti nurodomi apribojimai maistui.
„Specifiniai kraujo tyrimai padeda nuolat stebėti pagrindinius kraujo rodiklius ir jų pokyčius. Dažniausios lėtinio inkstų funkcijos nepakankamumo komplikacijos yra: anemija (mažakraujystė), hiperkalemija ir kalcio-fosforo apykaitos sutrikimai. Negydomos šios komplikacijos, gali lemti letalias paciento išeitis (pavyzdžiui, aukštas kalio kiekis sukelia mirtinus širdies ritmo sutrikimus; mažakraujystė gali sąlygoti miokardo infarktą ir kt.).
Kartą per metus – specialistų konsultacija
Kartą metuose dializuojamų pacientų sveikata tiriama dar atidžiau. Jiems atliekamos pilvo ir širdies echoskopijos, gastroskopija, plaučių rentgenograma. Esant pakitimams, pacientai siunčiami gydytojų specialistų konsultacijoms.
„Mūsų pacientų rizika susirgti širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ligomis didesnė nei bendros populiacijos, tad periodiškas sveikatos tikrinimas padeda kuo anksčiau diagnozuoti ligą ar netgi užbėgti jai už akių“, – komentuoja situaciją „B. Braun“ klinikų tinklo Lietuvoje vyriausioji nefrologė.
Tiesa, jei pacientai blogiau pasijaučia tarp šių tarpinių sveikatos patikrinimų, jie nedelsiant nukreipiami tyrimams ar konsultacijoms pagal vyraujančią simptomatiką.
Visų šių tyrimų ir konsultacijų tikslas – siekti, kad dializuojamų pacientų savijauta ryškiai nesvyruotų nuo vienos dializės iki kitos, kad pacientai žinotų, kaip padėti sau išgyventi sunkesnius savijautos pokyčius, nulemtus ligos, ar sėkmingai sulauktų transplantacijos. Kad konsultacijos būtų veiksmingos, konsultuojantiems medikams labai svarbu išgirsti pacientų klausimus ir nusiskundimus dėl jų savijautos. Dializuojami pacientai lankosi dializės klinikoje tris kartus per savaitę. Dializės metu pacientai visuomet gali išsakyti savo sveikatos nusiskundimus ar klausti patarimo. Visuomet džiaugiamės, kai savo sveikata besirūpinantys pacientai ateina pasitarti. Bendras medikų ir paties paciento rūpestis savo sveikata padeda gyventi su lėtine liga.