Kiekvieną mėnesį paimami keli kraujo mėginiai ištirti, kiek veiksminga Jūsų dializė ir kaip reaguojate į anemijos, hiperfosfatemijos ir hiperkalemijos gydymą. Kraujas taip dažnai tiriamas, kad pasikeitus situacijai, būtų galima kuo greičiau koreguoti Jūsų gydymą ir išvengti komplikacijų.
Žinodami kraujo tyrimų rezultatus, galėsite:
⦁ suprasti kai kuriuos simptomus;
⦁ patys įvertinti gydymo veiksmingumą;
⦁ paklausti dygytojo dėl jums paskirto gydymo.

Šlapalas ir kreatininas yra vienos svarbiausių medžiagų, kurias šalina inkstai. Pagal Jūsų šlapalo lygį prieš ir po dializės apskaičiuojamas Jūsų dializės efektyvumas – tai Jūsų dializės efektyvumo žymuo (Kt/V).

Siekiama, kad Kt/V būtų ne mažesnis nei 1,2. Jei Jūsų Kt/V yra mažesnis nei 1,2, reikia koreguoti Jūsų dializės parametrus, pavyzdžiui, ilginti jos trukmę, didinti kraujo greitį, keisti dializatorių (membraną, per kurią valomas kraujas).

Visų šių pakeitimų reikia, kad Jūs jaustumėtės geriau.

Hemoglobinas (Hb) – tai medžiaga, esanti raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Jis prisijungia ir išnešioja deguonies molekules po visą organizmą. Per žemas hemoglobino lygis laikomas anemija.

Anemija sukelia nuovargį, dusulį, sunku toleruoti fizinį krūvį. Stebėkite savo savijautą ir atkreipkite dėmesį į tokius simptomus, o pajutę juos – būtinai pasakykite apie tai gydytojui.

Mažakraujystė gydoma geležies ar eritropoetino (EPO) injekcijomis. Jūsų EPO ir geležies dozė nustatoma pagal individualius Jūsų kraujo tyrimų rezultatus ir yra tokia, kad palaikytų hemoglobino lygį tarp 110-120 g/l.

Albuminas yra svarbus baltymas, esantis kraujyje. Jūsų albumino lygis susijęs su mitybos kokybe, t. y. kiek suvartojate baltymų. Dėl žemo albumino lygio sumažėja organizmo atsparumas infekcijoms, blogiau gyja žaizdos ir t. t.) Tikslas – palaikyti albumino lygį didesnį nei 40g/l.

Pasitarkite su dializės centro medikais apie mitybą ir baltymų vartojimą, savo dietą galite aptarti ir su dietologu.

Kalis yra mineralas, kurio perteklių pašalina inkstai, jei jie nefunkcionuoja – kalio perteklius pašalinamas dializės metu. Per didelis ar per mažas kalio kiekis organizme gali sukelti širdies ritmo sutrikimus. Svarbu laikytis rekomendacijų dėl maisto, turinčio daug kalio (pavyzdžiui, šviežių ir džiovintų vaisių, bulvių) vartojimo.

Abu šie mineralai reikalingi normaliai kaulų struktūrai palaikyti. Organizmas stengiasi išlaikyti pusiausvyrą tarp kalcio ir fosforo. Esant inkstų funkcijos nepakankamumui, ši pusiausvyra sutrinka: kalcio kraujo serume mažėja, o fosforo daugėja.

Per aukštas fosforo kiekis sukelia odos niežulį, akių perštėjimą. Nuolat padidėjusi jo koncentracija kraujyje lemia paraskydinės liaukos hormono padidėjimą. Šis hormonas skatina kalcio išsiskyrimą iš kaulų, o tai sukelia kaulinio audinio retėjimą (osteoporozę), dėl to galimi savaiminiai kaulų lūžiai. Perteklinis fosforo kiekis jungiasi su kalciu, susidaro netirpūs junginiai, kurie nusėda širdies raumenyje, vožtuvuose, kraujagyslėse, todėl padidėja širdies ligų rizika.

Esant padidėjusiam kraujo spaudimui, didėja infarkto ir insulto rizika, todėl skiriami vaistai, kurie mažina kraujospūdį. Idealus kraujo spaudimas yra ne aukštesnis nei 140/90 mmHg.

Jei Jums yra išrašyti kraujospūdį mažinantys vaistai, svarbu juos vartoti taip, kaip nurodyta. Jūsų kraujo spaudimas gali būti aukštas ir dėl pernelyg didelio skysčių kiekio organizme, todėl laikykitės sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijų dėl druskos ir skysčių vartojimo. Nepamirškite, kad sūrus maistas sukelia troškulį ir gali būti viena iš aukšto kraujospūdžio priežasčių.