Mes jau aptarėme daug aspektų, prie kurių Jums teks prisitaikyti gyvenant su dialize, tai:
⦁ būtinybė periodiškai lankytis dializės klinikoje;
⦁ mitybos ir skysčių vartojimo pokyčiai;
⦁ vaistų vartojimas.
Jums jau teko priimti keletą sunkių sprendimų ir net keisti savo kasdienybę. Šie pokyčiai skirti tam, kad kuo geriau jaustumėtės ir, kiek įmanoma, galėtumėte gyventi įprastą gyvenimą. Labai svarbu prisiminti, kad dializė neužimtų viso Jūsų gyvenimo, kad galėtumėte užsiimti įprasta veikla, kuria mėgavotės prieš ligą.
Jūs pats turite nuspręsti, kada grįšite į darbą, tačiau pirmiausia šį klausimą reikėtų aptarti su sveikatos priežiūros specialistais. Daugeliu atvejų jie pritaria sprendimui grįžti į darbą. Dauguma žmonių nori kuo greičiau pradėti dirbti, nes tai reiškia, kad gyvenimas grįžo į savo vėžes, tačiau būna ir nusprendusių kurį laiką nedirbti. Taigi, sprendimas priklauso nuo Jūsų, bet, kaip ir minėta, svarbu aptarti šį klausimą su šeima, sveikatos priežiūros specialistais ir darbdaviu.
Tik jei iki gydymo dialize dirbote labai sunkų fizinį darbą, gerai pagalvokite, ar galėsite tęsti tą patį darbą, ar tai nebus Jums per sunku.
Jei jaučiatės galintys savimi pasirūpinti, rinkitės ambulatorinę dializę – sumažinsite hospitalinės infekcijos riziką, psichologiškai geriau jausitės dėl jaukios klinikos aplinkos nei važiuodami tris kartus per savaitę į ligoninę. Visuomet galėsite pasikonsultuoti su nefrologu. Jūsų dializės procedūrų laiką galima suderinti su darbu.
Tai priklauso nuo Jūsų fizinio pasirengimo iki gydymo dialize pradžios. Jei niekada nebėgote maratono, mažai tikėtina, kad galėsite jį bėgti dabar! Tačiau bet kokia mankšta, net ir labai lengva, padės Jums geriau jaustis. Tyrimai rodo, kad reguliarus sportas, net ir labai ribotas, pagerina ne tik fizinį pasirengimą, bet apskritai gyvenimo kokybę.
Štai keli lengvi pratimai, kuriuos galite atlikti ir namuose.
Tai priklauso nuo Jūsų fizinio pasirengimo iki gydymo dialize pradžios. Prieš pradėdami sportuoti pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistais, pradėkite nuo mažų krūvių. Vaikščiojimas, plaukimas ir važiavimas dviračiu yra puikus pasirinkimas, padedantis išlikti stipriais. Kai kuriems žmonėms labai padeda jogos pamokos. Paieškokite grupių, prie kurių galėtumėte prisijungti, pabandykite kreiptis į vietinę dializuojamų pacientų ar sergančiųjų inkstų ligomis organizaciją
Vaikščiojimo nauda:
⦁ padeda virškinimui;
⦁ padidina energijos kiekį;
⦁ padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje;
⦁ padeda kontroliuoti kraujo spaudimą ir cukraus kiekį kraujyje;
⦁ sumažina širdies ligų riziką;
⦁ padeda geriau miegoti;
⦁ mažina stresą.
Taip, galite! Daugelis dializuojamų pacientų reguliariai atostogauja tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Visame pasaulyje yra dializės centrų, kurie gali priimti atostogaujančius pacientus. „B Braun“ turi daugiau kaip 350 dializės centrų įvairiose pasaulio šalyse, kur per atostogas Jums gali būti atliekamos dializės procedūros.
Prieš planuodami atostogas pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistais, kad įsitikintumėte, jog esate pakankamai sveiki ir galite vykti į kitą dializės kliniką, o tada nuspręskite, kur norėtumėte keliauti. Nepamirškite prieš užsisakydami kelionę išsiaiškinti, ar yra dializės centras netoli tos vietos, kur ketinate apsistoti, ir iš anksto kreipkitės į dializės centrą kitoje šalyje arba paprašykite, kad tai padarytų Jūsų dializės centro medikai.
Pasirinkimo variantų yra tikrai daug. „B. Braun“ dializės klinikų tinklą visame pasaulyje galite rasti čia.
Deja, dializuojamiems pacientams būdinga depresija ir nerimas, daugelis patiria nuotaikų svyravimus, kai jiems pradedamos dializės procedūros, su kuriomis jiems ir jų šeimos nariams kartais yra sunku susitaikyti. Vienas labiausiai šioje situacijoje padedančių dalykų yra suvokimas, kad šie jausmai yra tikri ir jais reikia pasidalinti, neturite likti su jais vienas.
Apie savo nerimą galite pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistais. Kai kuriems žmonėms padeda pokalbis su kitais pacientais, pavyzdžiui, galite susisiekti su asociacijos „Gyvastis“ atstovais.
Išsakyti savo jausmus svarbu ir dėl to, kad kiti žmonės, o ypač Jūsų šeimos nariai galėtų Jums padėti. Nepamirškite, kad lėtinė liga, tokia kaip inkstų nepakankamumas, veikia ne tik Jus bet ir Jūsų artimuosius. Neišliekite savo pykčio ant šeimos narių ir neverskite jų jaustis kaltais dėl Jūsų ligos. Pasikalbėkite su sveikatos priežiūros specialistais. Jie Jums padės, patars kur kreiptis, jeigu reikės papildomos pagalbos. Jei sugebėsite įveikti dializės keliamus sunkumus, Jums bus lengviau gyventi realų gyvenimą už dializės klinikos ribų.
Daugiau Jums reikalingos informacijos, padėsiančios prisitaikyti prie gyvenimo su dialize, galite rasti čia:
Kaip vyksta hemodializės procedūra?
Ką turiu žinoti apie savo kraujagyslinę jungtį?